فراموش نکنیم تا یک ماه پیش، دفاعیه حقوقی به زبان کردی در محاکم ترکیه مسموع نبود و انتخاب نیروهای پلیس، سردفتران و قضات در مناطق کردنشین از میان شهروندان ترک صورت می‌گرفت تا هیچ زمینه‌ای برای تکلم به زبان کردی وجود نداشته باشد.

از سوی دیگر نگاهی به آمار و تعداد کتاب‌هایی که به زبان‌های محلی با اخذ پروانه از وزارت ارشاد منتشر شده‌اند نیز نشانگر آزادی کامل استفاده از زبان‌هایی غیر از زبان فارسی در حوزه عمومی ‌است. بر اساس آمار «خانه کتاب ایران» در نیمه اول سال 1391، در سه دهه گذشته 665 جلد کتاب به زبان کردی و 1441 کتاب به زبان ترکی و ترکمنی منتشر شده است. به همین نسبت، آموزشگاه‌های آزاد آموزش زبان کردی در شهرهای مختلف ایران به تدریس زبان و ادبیات کردی و اهدای دیپلم می‌پردازند که هر گونه شبهه در خصوص ممنوعیت زبان‌های محلی را بلاموضوع می‌کند.

اغلب طرفداران زبان مادری از تدریس این زبان‌ها در مدارس سخن می‌گویند یا خواستار رسمیت آن‌ها در حوزه‌های محلی خود هستند. البته تدریس زبان‌های محلی اگر با اختیار و انتخاب آزادانه دانش‌آموزان باشد فی نفسه اتفاق مبارکی است، اما تعدد زبان‌های رسمی‌ در کشور نه امکان‌پذیر است نه سودمند. در عین حال تدریس زبان‌های محلی به شرطی سودمند خواهد بود که از شعار و ابزار سیاسی کلاسیک خارج و پس از تدوین سیاستگذاری کلان هویتی توسط دولت که طی آن مختصات و جایگاه هر مولفه روشن شده باشد، به مرحله اجرا در آید. طرح ایده زبان‌های محلی یا به تعبیر دیگر «مادری» نباید منشأ هویت‌یابی فروملی قرار گیرد و الگوی تعمیم‌یافته هویتی را در کشور مخدوش کند. شاید تاسیس «فرهنگستان زبان‌های ایرانی» که بتواند همه زبان‌ها و گویش‌های محلی کشور را زیر پوشش قرار دهد و از ظرفیت متقابل آن‌ها برای اعتلای زبان فارسی نیز بهره ببرد یکی از راه حل‌های پایدار برای حفظ زبان‌های محلی ایران باشد.

 کارشناس مسائل هویتی

سالار سیف الدینی    

/ 23 نظر / 34 بازدید
نمایش نظرات قبلی
یک هموطن

خواهرم هم تروریستی که اسلحه دستش می گیره و بیشتر از همه خون برادران و خواهران کرد مرا ریخته یعنی پژاک که قطعاَ اینها از اکثریت کردها جدا هستند. در کنار اون بایستی صبر و سکوت در برابر تروریستهای فرهنگی. خوش رقصی و خلیج حلیج گفتن . مداحی جمهوری آذربایجان و توهین به مفاخر ملی و زبان فارسی مقابله بشه اینها هم حق ندارند در حالی که زبان به زشت ترین توهینها ( حالا به هر دلیلی ) گشودند ادلعای حقوق شهروندی کنند. اینها در هر کشور جایگاه اشان اول زندان و جریمه های سنگین نقدی است. روشاد جان سکوت ملت ایران را دل بر ضعف ندانید. ملت نجیبی است کخ فقط به شما وقت می دهد

روشاد

يك هموطن گرامي يعني شما با حقوق شهروندي مخالفيد ؟ چرا مطالبه مدني اذربايجانيان را بر نميتابيد اما در مورد ترور و اشوب كروهكهاي مسلح سكوت ميكنيد و به صورت ضمني تاييدش ميكنيد ؟ چرا توهين ( به گفته شما ) جمهوري اذربايجان را علم ميكنيد اما در مورد توهين به ايرانيهاي ترك سكوت ميكنيد ؟ شما با تروريستها هم نوا ميشيد ولي با كساني كه مودبانه و قانوني خواستار حقوقشان هستيد درخواست مقابله ميكنيد . گفتي ملت نجيب ايران به ما وقت ميده . جالبه كه شما حتي حق شهروندي را از عده اي ملت نجيب ايراني سلب ميكني يعني خودتو ايراني تر ميپنداري . كاملا اشكاره از كجا اب ميخوري . عقايدت كاملا فاشيستي است .

یک هموطن

خواهرم دو تا از دوستهای نزدیک من که یکی اشان کرد بود در مبارزه با پژاک شهید شدند. لذا من تنفرم از ترویست کتر از شما نیست. این یک مطلب. بنده حقوق خواهی مدنی را نه تنها تقبیح نمی کنم بلکه اعتقاد دارم آنها که به هموطنهای ترک. کرد. رشتی. فارس. مازندی. لر و عرب من توهین می کنند برای هر قومی جوک درست می کنند یا نادانند یا خائن. اما فرمودین حقوق خواهی مدنی ترکها. بنده دست قاطبه ترکها که برای حقوق شهروندی خود در ایران فعالیت می کنند اما آن اقلیتی از ترکها که در بازی تراکتور سازی تبریز خلیج خلیج گفتن. به کوروش توهین می کنند. به شاهنامه توهین می کنند. به فارس سگ افغان می گویند. با اجازتون لایق حقوق شهروندی نمی دانم. ما باید در کنار هم با تروریستهای پژاک. تروریستهای گروه های دیگر و تروریستهای فرهنگی مبارزه کنیم. بنده کرد اربیلی را برادر خود می دانم. اما با عرض معذرت از بچه کرد بین ورزقانی و اربیلی. ورزقانی را هموطنم می دانم. اما در میان ترکهایی هستند ( هر چند اندک) که باکویی را به کرد یا فارس هموطن ترجیح می دهند. باور نمی کنید یه نگاهی کوچک به گوگل بیاندازید. آیا شان ملت ایرانه اینه؟!!!

یک هموطن

بنده یکبار هم عرض کردم نه تنها برای تمامیت عرضی ایران که برای تمامیت عرضی ترکیه هم احترام قائلم. بچه کرد هم به یاد داره که این جمله از مرحوم احمد کایا است که می گوید من در برابر کرد افراطی ترکم و در برابر ترک افراطی من کردم. بنده هم عرض می کنم در برابر پان فارس بنده ترکم. لرم. کردم. رشتی ام . در برابر پان ترک بنده فارس هستم. کردم. لرم و ..... ایران را با همه اقوامش دوست دارم. به اصل 15 ام انتقاد دارم اما به قول یکی از دوستانم برای گرفتن حقتان هم بایستی در برابر سیستم مقاومت کنید هم به مردم ایران نشان دهید که چیزی از عشق باکری به ایران کم ندارید. خط قرمز خود را با دوست ملعون آذربایجان مشخص کنید و جلوی هتاکی آن اقلیت از خودتان را بگیرید. امیدوارم مقصودم را خوب رسانده باشم؟!!!

یک هموطن

فقط امیدوارم بنده از این کلی گویی بنده نگویید باز فاشیست که بنده مجبور می شوم بگویم لیلی مرد بود یا زن؟ چرا که از تک تک کلمات بنده نفرت از فاشیست مشخصه.

بچه کرد

2.5 نفر کرد قومگرای بازمانده سازمان های چپ گذشته ربطی به ما کردها ایراندوست ندارند!!! من خودم به عنوان یک کرد خواهان حقوق قانونی هستم اما آنچه که از قومگرایان می شنوم حقوق قانونی نیست!!! بلکه یک سری اوهام چپ زده و مطالب احمقانه و غیر واقعی نظیر کشتار ارامنه هست!!! کدام حقوق مدنی برای ترکگرایان؟!؟! نکنه کشتار ارامنه سومقاییت آران(جمهوری جعلی آذربایجان) حقوق مدنیست؟!؟!؟ نکنه اراجیف ذهتاب نظیر ترک شدن اورارتوهای ارمنی حقوق مدنیست!؟؟! نکنه خیال پردازی زبان سوم بودن ترکی حقوق مدنیست!؟!؟ نه خیر اینها یک سری اوهام جعلیست که اتفاقا باید در برابرشون ایستاد!!!

روشاد

بچه کرد عزیز اگه واقعا گفته هات صحیح باشه چرا در مورد کشتار ترکها در خوجالی توسط ارامنه و کشتار وترک ها و اشغال در قره باغ توسط ارامنه و کشتار قرن گذشتهترکها و حتی کردها توسط جیلوهای ارامنه و داشناک ها در ارومیه و سلماس و حتی کردستان که اقای سیمیتقو نیز با ارامنه جنگید چیزی نمیگی ؟ بیاد بیاور زمانی را که ایروان شهر مسلمان نشین و ترک نشین بود که با کشتار و تبعید مسلمانان ارمنی نشین شد . چقدر سنگ ارامنه را به سینه خواهی زد ؟ غیرت هم خوب چیزیه . کاملا مشخصه که الت دست ترک ستیزها شده ای . اما بدان که این همان چیزی است که به ضرر شما و ما تمام خواهد شد در ضمن چرا با تاریخ مبارزه میکنی ؟ اگه راست میگی با تروریستهایی که منطقه شما را ناامن کرده اند و حتی خودتان از ترس انها امنیت و ارامش ندارید مبارزه کن و حداقل در نوشته هات چیزی بر علیه انها بنویس

یک هموطن

شما هم روشاد لطف کن که از حکام باکو . از توهین کنندگان اقلیتی از ترکها به کردها . فارسها اعلان برائت کنی. یادتان نرفته که در اوایل به قدرت رسیدن حزب ینی مساوات یکی از افراد نزدیک به این حزب گفت که اگه قراره قره باغ را با کمک ایران بگیریم بهتره هیچ وقت نگیریم. را.ستی به سر میرزا جواداف چه آمد؟ شما هم حق داری. ما هم حق داریم. اما خط قرمزتان را با تجزیه طلبان و ترویستهای فرهنگی لطفاَ مشخص کنید.

بچه کرد

روشاد بد نیست یکم تاریخ بخونی!!! اینه که میگم مطالب قومگارا همش جعلیه!!! از آخر به اول!!! اولا حوادث قره باغ از کشتار ارامنه شهر سومقاییت در آران(جمهوری آذربایجان) شروع شد!! سپس با کشتار ارامنه شهر شوشی ادامه پیدا کرد و خاطره کشتار 1.5 میلیون ارمنی باعث خیزش ارامنه کاراباغ شد!!! حوادث خوجالی بیش از نصفش جعلیست!! این را من نمی گم اولین رئیس جمهور آران تایید کرده!!! من کرد هستم و بهتر از شما می دونم که سیمتقو یک کرد دیوانه بود و وقتی عثمانی از الحاق کردستانها به دست رضا شاه به ایران ترسید سیمکو را تقویت کرد تا دست به شورش بزند!!! در نهایت سیمکو به دست ارتش رضا شاه نابود شد!!! در حوادث تعداد زیاد از آشوریهای جیلولوق کشته شدند!!! خنده دارش این است که قومگرایان امروز حادثه را گردن ارامنه می اندازند!!! شما ظاهرا خیلی بیسوادید!!! ارامنه کجا کشتار کردند!؟!؟ 1.5 میلیون ارمنی در 1914-1918 به دست ترکها کشته شدند!!! ترکها حتی به ایران برای کشتار انان حمله کردند!!! حالا اونها شدند قاتلان آذریها ها!؟!؟ خنده دارش استفاده از تصاویر قحطی مرگ آور آن سالها به عنوان جنایات ارامنه هست!!! ارمنی که خود در حال کشتار شدن بود!!!