به تازگی پس از وقوع زمین لرزه در برخی روستاهای آذربایجان "مرده های سیاسی" مانند الف.ع هدایت، احمد یوسفی سادات ( معروف به اوبالی و مدیر تلویزیون گوناز ) و ... می کوشند با نادیده گرفتن « بسیج ملّی » بار دیگر فرصت های سیاسی از دست رفته را برای خود زنده کنند و دعوای کودکانه ترک - فارس را پی بگیرند.

سیل کمک های مردمی از سر تا سر ایران به آذربایجان آن چنان بی مانند بود که گروه های یاد شده را به وحشت انداخت و آنان دست پاچه تر از گذشته به شایعه پراکنی و مه آلود کردن فضا پرداختند.

شایعاتی مانند، «کمک های دولت های همسایه و پخش آن در بین زلزله زدگان در حالی که در داخل هیچ کس به داد این آسیب دیدگان نمی رسد » که پایه و اساس درستی نداشت. چرا که ابعاد فاجعه در حدی بود که سازمان های امدادی داخلی از پس رتق و فتق آن به راحتی بر می آمدند و به همین سبب پیشنهاد کمک از سوی برخی از کشورهای همسایه را که در چارچوب چارت سازمان هلال احمر صورت گرفت رد کردند.

و یا « بی توجهی رسانه های داخلی ایران به موضوع زمین لرزه در آذربایجان » که دروغ محض است چرا که پخش اخبار از وضعیت زلزله زدگان و گزارش از میزان آسیب ها و زیان ها در شبکه های اجتماعی، با توجه به آگاهی رسانی پایگاه های خبری داخلی ایران صورت می گرفت .

مانور بیش از اندازه جریان های قوم گرا بر این موضوع که « صدا و سیمای سراسری ایران درباره ی زمین لرزه ی آذربایجان در بیست و چهار ساعت حیات بخش اولیه به اندازه کافی آگاهی رسانی نکرد » یکی از مهم ترین دست آویزها برای افراد وابسته به این گروه ها شد که اصل موضوع را نادیده گرفتند و تنها در پی خبرپراکنی های مغرضانه خویش بودند.

در جریان زلزله ی مهیب « بم » که در سال 1382 در ایران رخ داد صدا و سیما از همان دقایق اولیه شروع به آگاهی رسانی در این باره کرد. این امر سبب شد که گروه های هماهنگ و سازمان یافته ی امدادی نتواند به علّت بسته شدن راه های ارتباطی در برخی مواقع خود را به راحتی به آسیب زدگان برسانند. چرا که از سراسر ایران مردم برای کمک به زلزله زدگان شتافتند. تجربه زمین لرزه « بم » به صدا و سیما نشان داد که تنها در بخش های خبری به این موضوع بپردازد تا کار گروه های امدادی آسان تر شود. همان طور که همگان شاهد بودند پس از دو روز صدا و سیما به بررسی وسیع تر این رخداد پرداخت و حتی در پی پخش یک برنامه طنز نماینده صدا و سیما در جلسه اضطراری یکی از کمیسیون های مجلس شورای اسلامی از پخش این برنامه عذرخواهی کرد.

در همین راستا می توان گفت که شبکه های محلّی در آذربایجان از همان دقایق اولیه اقدام به پخش خبر و گزارش زنده از محلّ وقوع زمین لرزه کردند. شایان ذکر است که برنامه های شبکه های محلّی از راه ماهواره برای افرادی که در داخل کشور و خارج از آن به این شبکه ها دست رسی دارند قابل پیگیری است.

یکی دیگر از محورهای شایعه پراکنی که بازار بسیار داغی داشت « مقایسه زمین لرزه بم و زمین لرزه ی آذربایجان » بود. زمین لرزه بم بیش از 27 هزار قربانی و 30 هزار زخمی و صدهزار بی خانمان به جا گذاشت. هر چند زمین لرزه ورزقان و اهر به درستی همه مردم را داغدار و متاسف نمود و « موج ملّی وحدت » را برانگیخت اما به هیچ روی با فاجعه بم قابل مقایسه به نظر نمی رسد و مقایسه این دو بی پایه است و تنها پوششی برای اهداف سیاسی ست.

زمین لرزه آذربایجان هم برای جریانات قوم گرا تجربه ای  شد تا بدانند که نه در زمان وقوع بلایای طبیعی و نه در شرایط عادی نمی توانند احساسات مردم را دست مایه ی سیاست ورزی های خود قرار دهند. مانند همه ی جریان های فرقه ای، ماهیت به اصطلاح حرکت قومی آذربایجان چنین اقتضا می کند که مخاطبان آن همان کنش گران آن باشند و نتوانند یک بستر عمومی برای ظهور و بروز پیدا کنند.

یکپارچگی مردم ایران در زمین لرزه ی آذربایجان کلاس درس بزرگی برای جریانات قوم گراست. باشد که در این کلاس درس بیاموزند.

/ 27 نظر / 11 بازدید
نمایش نظرات قبلی
اتيلا

1- ما قبل از اینکه متعلق به یک نژاد و زبان باشیم یک انسان هستیم و فارغ از مسئله زبان و قوم وظایفی را در مقابل سایر انسانها داریم . و موظفیم به همنوعان خود در هنگام گرفتار شدن به بلایا و مصائب کمک کنیم . و تابحال نیز در هر کجای ایران اتفاقی افتاده مردم بدون در نظر گرفتن رنگ و نژاد و زبان به یاری یکدیگر شتافته اند و این ستودنی و قابل تقدیر است . وظایف انسانی نباید در مقابل مسئله های نژادی و زبانی رنگ خود را ببازند و نباید از بلایای طبیعی و مسایل جانبی ان به عنوان تبلیغات استفاده کرد . متاسفانه بعضی از مغرضان و ترک ستیزان سعی میکنند اعتراضات بجا و شایسته داغداران و مصیبت دیدگان را که در این شرایط کاملا طبیعی است را به انسوی مرزها و حتی به قرن گذشته و به پیشه وری و غیره ربط دهند . که کاملا خنده داره و در عین حال زشت است . اگر این اتفاق در هر جای ایران میافتاد در این اوضاع چنین اعتراضاتی (و یقینا هم بیشتر ) میشد و شاید هم گوناز یا هر کانال دیگری به اخبار و حوادث ان میپرداخت . زشت است که نه تنها به وظایف انسانی خود عمل نکنیم بلکه یاریگران را نیز باز داریم .

اتيلا

2- به امید روزی که همه ایرانیان بفهمند که همه دارای حقوق شهروندی و انسانی یکسانی هستند و همه نیز وظایف انسانی و شهروندی نیز دارند . به امید انروز

بچه کرد

نمردیم و دیدیم یک پانترک حرف انسان دوستانه بزند!!! نه بابا شما اول زمینهای ارامنه و کردها را پس دهید بقیش پیش کش

بهمن

سعید جان اگر به امید خدا شما به آرزویت برسی و ایران تجزیه شود تازه معنی کشور یکپارچه را می فهمنی. فکر کردین فردا مستقل شدین الهام جان میاید می گوید داداش بیا با هم یکی بشیم. تبریز هم پایتخت و نفت باکو هم ماله شما. بعضی مواقع می گم ای کاش زبان شما به جای فارسی رسمی بود اندکی از آن پولها به بقیه ملت ایران می رسید . خدا بیشتر بده هر جا می رویم از برجهای رنگارنگ تهران. شیراز. کیش و اصفهان دست هموطنان ترک ماست. در وزارت خانه ها که به حودلله قرق کردین. خدا را شکر سد سیوند هم زدین 100 سال دیگه اثری از قبر کوروش نمی مانه انقدر روی قلب آقایان سنگینی نمی کنه.

بهمن

و اما آتیلا جان فکر کنم متوجه شدی من هم از این نوع حرفهایی که به هموطنان ترکمان زده میشه دلخوشی ندارم. اما احمد اوبالی با آن سابقه مششعش کسی نیست که بتواند برای بقیه لیدر باشد. کسی که سابقه تعرض به بچه. دزدی از ایرانیان دارد. سواد و تحصیلات ندارد و این آخری ها با شهرام همایون هم پیاله شده حق نداره در مورد آذران نظر بده . اینکه بدتر از همان آقایی است که شما می گویی. عرض کردم در زلزله اهر ملحد هم بیاید کمک کند جای تشکر دارد. منظور من بقیه شیطنتهای احمد اوبالی است. و البته باز هم می گم وجود احمد اوبالی ها به این افراد بی مغز که شما از آنها نام بردی وابسته است به نوعی دو روی یک سکه اند.

لیلا

اصلا ترکی و فارسی کردی و.... چه اهمیتی داره وقتی آخرش همگی باید انگلیسی یادبگیریم تا بتونیم با دنیای خارج ارتباط داشته باشیم خدایی ما با این زبانهاچه دستاورد علمی داریم این زبانها طبق اعلام یونسکو تاسال 2050همگی محکوم به انقراضه و چقدر احمقانه است که ما سرش جنگ کنیم

فارس زیرک

[لبخند]این لهجه ها واسه ما فارس زبانها یک خاصیت داره که ترک زبانها و سایر قومها رو به جدایی تشویق میکنه و به نفع ما میشه سرانه ملی ما بیشتر میشه

بهمن

خواهرم شما سند مکتوب دارین. هر زبانی محترمه. ترکی. کردی. فارسی به جای خوش محترم. بعد هم اصلاَ آمدیم زبان انگیلسی کردیم. زمانی که آتیلا جان یا سعید ابراهیمی الا و بلا می گویند همه جای ایران بهشته . آذربایجان عین کره شمالی محرومه. زمانی که ما می گویمم بابک خوب. ایرانی دوست. اصلاَ ترک اما چسبیدن که ما مظلومیم منتها دوس داریم یه خط درمیان به کوروش فحش بدیم. چه فرقی می کنه زبان هم انگیلسی بشه. آقایان فقط می گن حق حقه منه. به ترک بالاتر از گل نگین اما منه ترک عشق می کنیم فحش بدم. شما به این منطق می گویید. تا کی باید بابت رضاخان به آقایان جواب پس بدیم. به من چه که صدا و سیما دستش تو دست آقایان کرده که بعداَ پیراهن عثمان کنند. از هر طایفه ای هستیم رسماَ سر کاریم. اما بعضی ها خیلی بی معرفتند. خیلی. خیلی.

فارس زیرک

بهمن جون خیلی با معرفتی و خیلی دوست دارم خودت و زیاد ناراخت نکن خلایق هر چی لایق با این چیزایی که میبینم جنگ قومی در ناحیه قفقاز آذربایجان وکردستان حتمیهو خون وخونریزی فراوان اینا به ایران محتاجند

آذرخش

خانم لیلا، صحبت از دستاورد علمی زبان کردی! یه سری بزن به این سایت http://homafar.com شاید برات جالب بود.