زبان‌های آناتولی، شاخه‌ای منسوخ شده از خانواده زبان‌های هندو اروپایی‌

 

زبان‌های آناتولی شاخه منقرض شده‌ای از خانواده زبانی هندو اروپایی هستند که در گذشته در آسیای صغیر رواج داشته اند. مهم‌ترین عضو این گروه زبان هیتی بوده است. هیتی‌ها مردمانی بودند که حکومت خود را قسمت مرکزی شما آسیای صغیر بنا نهادند و زبان آنها تا چندین قرن پس از سقوط حکومت ایشان همچنان رواج داشت.

شاخه آناتولیایی معمولاً یکی‌ از انشعابات اولیه گروه زبانی زبان نیا-هندواروپایی محسوب میشود و با نام‌ علمی‌ هندو هیتی شناخته میشود.

تاریخ پیدایش این زبان‌ها میانه هزاره چهارم پیش از میلاد تخمین زده میشود. در مورد منشا اولیه پیدایش اقوامی که به این زبان‌ها تکلم میکردند و نحوه مهاجرت آنها به آناتولی دو احتمال بر مبنای نظریه کورگان وجود دارد. یکی از سمت شمال آناتولی و قفقاز و دیگری از سمت غرب و شبه جزیرهٔ بالکان. اما مسیر غربی محتمل تر به نظر می‌رسد.

 

مهم‌ترین اعضای این گروه زبانی به شرح زیر هستند:

  • هیتی: زبان رسمی‌ امپراطوری هیتی که از سده شانزدهم تا یازدهم پیش از میلاد بر اغلب مناطق آناتولی حکومت کردند.
  • لوویان: زبانی بسیار مشابه به زبان هیتی که از آن تاثیر بسیار گرفته است
  • لایکین: زبانی که در استان آنتالیا در ترکیه امروزی رواج داشته است و رفته رفته تا اواخر سده اول پیش از میلاد منقرض شد.
  • کاریان: زبانی که در مناطق غربی آناتولی رواج داشت و هرودت به روشنی به آن اشاره کرده است و در نقشی‌‌های دیواری یافت شده در مصر متعلّق به سده هفتم پیش از میلاد از آنها یاد شده است. این زبان در سده سوم پیش از میلاد منقرض شد.
  • پالاایک: زبانی که در مناطق مرکزی آناتولی رواج داشت و در حدود سده سیزدهم پیش از میلاد منقرض شد، این زبان به صورت جزئی و با استفاده از منابع به دست آماده از هیتی‌ها شناخته شده است.
  • لیدیایی: این زبان در پادشاهی لیدی صحبت میشده و در سده نخستین پیش از میلاد منقرض شده است.

پس از حمله اسکندر به آناتولی فرهنگ و زبان این قلمرو به کلی‌ تحت تاثیر فرهنگ مقدونی - یونانی قرار گرفت به طرزی که تمام زبان‌های ریشه دار این منطقه تا حدود سده اول پیش از میلاد فراموش شدند. زبان‌های آناتولیایی اولین گروه از خانواده زبان‌های هندو اروپایی‌ هستند که منقرض شده اند، دیگر گروه فراموش شده زبان‌های تخاری هستند که تا سده هشتم میلادی رواج داشته اند.

عکس فوق تصویری از وسعت پادشاهی هیتی بین سال‌های ۱۲۹۵ تا ۱۳۵۰ پیش از میلاد:

 

/ 1 نظر / 14 بازدید
1

خداوندا مرسی که همچین احمق هایی رو برای دشمنی با ما خلق کردی ، کوچکترین اطلاعی از زبان شناسی داری؟ اصلا میدونی هند و اروپایی یعنی چی و چه مشخصاتی داره؟