براساس پژوهش محقق ایرانی دانشگاه«کمبریج»: تمام اقوام غیرفارسی‌ زبان ایران ریشه ا

دکتر مازیار اشرفیان بناب، عضو هیات علمی پژوهشکده باستان شناسی سازمان میراث فرهنگی کشور که دانش‌آموخته دکتری پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران و کارشناسی ارشد باستان شناسی از دانشگاه «منچستر» بوده و در حال حاضر مشغول گذراندن ماه‌های آخر مقطع دکتری تخصصی رشته ژنتیک پزشکی و جمعیتی در دانشگاه «کمبریج» انگلستان است در گفت‌و‌گو با خبرنگار «پژوهشی» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) خاطرنشان کرد: موضوع تحقیق و مطالعه من در مقطع دکتری مطالعه ژنتیکی اقوام ایرانی و بررسی ارتباطات تاریخی و ژنتیکی تمام اقوام ساکن در فلات ایران بوده است.
در این مطالعه که با کمک و نظارت گروهی از برجسته ترین محققان ژنتیک تکاملی و جمعیتی انجام شده، نمونه‌ای از افراد داوطلب وابسته به تمام گروه‌های اجتماعی و قومی ایران مورد مطالعه قرار گرفته‌اند که نتایج حاصله بسیار جالب توجه و تعمق می‌باشد.

به گفته وی، مطالعه DNA میتوکندریال نشان می‌دهد که ریشه مشترک مادری تمام اقوام ایرانی ساکن در فلات ایران به زمانی بسیار عقب تر از آنچه در نظریه مهاجرت اقوام آریائی مطرح می باشد بر می‌گردد بدین ترتیب که اگر تمامی اختلاط ها و شاخص های ژنتیکی مربوط به سایر مناطق جغرافیایی و قومی را از محتوای ژنتیکی نمونه‌های مدرن ایرانی حذف کرده و به کناری بگذاریم، اخیرترین جد مشتری مادری ما (Most Recent common ancestor- MRCA) زمانی حدود ۱۰ هزار و ۵۰۰ تا ۱۱ هزار سال قبل در فلات ایران می‌زیسته است.

وی افزود: نزدیکی ژنتیکی بین اقوام ساکن در فلات ایران و از سوی دیگر خاص بودن این محتوی ژنتیکی در فلات ایران به قدری ملموس و غیر قابل انکار است که حتی به کار بردن کلمه اقوام را در مورد جمعیت های ساکن در فلات ایران با شک و تردید روبرو می‌کند. به این معنی که آنچه باعث تمایز ژنتیکی گروه‌های انسانی می شود تا بتوان آنها را به صورت اقوام تمایز یافته در زمان و مکانی خاص تصور کرد ابدا در محتوای ژنتیکی ایرانیان اعم از فارس و آذری و لر و بلوچ و ترکمن و .... دیده نمی‌شود.

دکتر اشرفیان بناب در گفت‌و‌گو با ایسنا خاطرنشان کرد: براساس یافته های محققان انسان شناسی، فلات ایران اولین و مهمترین گذرگاه انسان مدرن در مسیر مهاجرت به سرزمین‌های ناشناخته و جهت دستیابی به منابع جدید بوده است. بدین ترتیب تصور عمومی در مجامع علمی بر این است که اولین حضور و استقرار انسان مدرن در فلات ایران چیزی در حدود ۶۰ تا ۷۰ هزار سال قبل بوده است که شواهد و یافته های سطحی از محوطه های پیش از تاریخ نیز بر همین امر دلالت می‌کنند؛ بدین ترتیب انسان مدرن در سرتاسر فلات ایران استقرار و اسکان داشته و پس از طی چند ده هزار سال با پیدایش کشاورزی در حدود ۱۰، ۱۱ هزار سال قبل در منطقه هلال بارور که بخش‌هایی از غرب فلات ایران را نیز شامل می شود و سپس اهلی کردن حیواناتی مانند برخی احشام نقش عمده‌ای در پیدایش اولین فرهنگ های یکجانشینی و تمدن های اولیه جهانی ایفا کرده است.
وی تصریح کرد: بر اساس منابع تاریخی و باستان شناسی و زبان شناسی موجود تصور کلی بر این است که در حدود چهار هزار سال قبل اقوامی مهاجم یا مهاجر که به آنها نام آریایی داده شده است از آسیای مرکزی به سمت جنوب مهاجرت کرده و وارد فلات ایران شده اند و پس از استقرار سه قبیله مهم آنها در فلات ایران (فارس ها در مرکز و جنوب، پارتها در شمال شرق و مادها در غرب و شمال غرب) بخشی از این اقوام به سمت شبه قاره هند و بخش دیگر به سمت اروپا مهاجرت کرده و اقوام مدرن هندو-اروپائی را پدید آورده اند.

عضو هیات علمی پژوهشکده باستان شناسی سازمان میراث فرهنگی کشور با اشاره به این که تاریخ مدون دقیق و قابل اعتمادی در خصوص این وقایع جمعیتی در دست نیست، به ایسنا گفت: دانشمندان در دهه‌های اخیر برای مطالعه علمی سرگذشت انسان به مطالعات زبان شناسی و ژنتیکی روی آورده‌اند. با توجه به این که زبان به سرعت و طی گذشت حتی چند نسل می‌تواند به شدت دچار تغییر محتوایی و شکلی شود، امروزه مستندترین و قابل اعتماد ترین یافته‌های انسان شناسی، در کنار یافته ها و شواهد فسیلی یافته های ژنتیکی می‌باشند.

به گفته این پژوهشگر ژنتیک پزشکی و جمعیتی، در مطالعات ژنتیکی جمعیتی مطالعه DNA میتوکندریال که فقط از مادر به فرزندان منتقل می‌شود می تواند تاریخ و گذشته نسل‌های مادری را نمایان کند و همچنین مطالعه بخش فاقد نوترکیبی کروموزوم Y که از پدر به فرزندان مذکر منتقل می‌شود می‌تواند تصویر روشنی از گذشته و تاریخ پدری اقوام در طی نسل های متمادی در اختیار دانشمندان قرار دهند.

دکتر اشرفیان بناب، در ادامه خاطرنشان کرد: یکی از یافته های جالب توجه در مطالعه اخیر این است که گروه‌های غیر فارسی زبان به ویژه جمعیت آذری زبان ساکن در فلات ایران ریشه ژنتیکی مشترکی با اقوام ترک زبان ساکن در کشور ترکیه و اروپای شرقی ندارند و بر عکس شاخص تمایز ژنتیکی آنها با سایر گروههای ساکن در فلات ایران به ویژه فارسی زبانان نزدیک به صفر است که نشانگر ریشه ژنتیکی مشترک آنها در اعماق تاریخ این مرز و بوم است...حتی هزاران سال قبل از این که نامی از ایران یا اقوام آریائی در میان بوده باشد.
وی در گفت‌و‌گو با ایسنا تصریح کرد: این در حالی است که در بیشتر منابع جمعیتی و زبان شناسی ایرانیان را به دو گروه تقسیم می‌کنند. یکی آنها که به زبان فارسی یا سایر زبانهای وابسته به گروه هندو-اروپایی مکالمه می‌کنند و تصور بر این است که از اعقاب اقوام آریائی هستند و دیگر، آنها که با زبان‌هایی غیراز گروه هندو-اروپائی مکالمه می‌کنند مانند گروه Altaic که زبانهایی مانند ترکی و آذری و ترکمن یا افشار را در بر می‌گیرد و تصور می‌رود این گروه‌ها فاقد ریشه مشتری هند و اروپایی هستند؛ اما یافته های ژنتیکی این بررسی همه دلالت بر این دارند که ساکنان فلات ایران در گذر تاریخ هر چند بسیار مورد هجوم و آسیب سایر اقوام قرار گرفته اند و گاه زبان و تکلم آنها کم و بیش تحت تاثیر قرار گرفته است نه تنها هویت فرهنگی و تاریخی خود را حفظ کرده‌اند بلکه محتوای ژنتیکی خود را که نشان از ریشه مشترک چندین هزار ساله آنان دارد را نیز مصون داشته اند.

اشرفیان بناب همچنین گفت: نتایج این مطالعه نشان داده است که برخی از جمعیت های ایرانی خصوصا هموطنان زرتشتی خصوصیات جمعیتی بسیار خاص و منحصر بفردی را نشان می‌دهند.
وی همچنین تصریح کرد که نتایج این مطالعه در قالب چندین مقاله علمی تدوین و منتشر خواهد شد که در حال حاضر اولین آنها جهت نشر به یکی از مجلات علمی معتبر ژنتیک ارسال شده است.

/ 8 نظر / 19 بازدید
1

هروقت یک غیر فارس و غیر یهودی همچین ادعایی کرد خبرم بکن ، جدیدا هم فقط این ترک ها هستن که بر علیه خودشون کار میکنن !! بوی سیاست کثیف جمهوری اسلامی میاد

enayat

دوستِ گرامی‌، شما اینجا با ادعاهای عجیب و غریب تلاش دارید، حقایق را واژگون جلوه دهید. از آدمهای خوانِ دروغگویی مثل تو متنفرم.

ایرانی

در این که ایرانیان ار یک نزاد هستند شکی نیست حتی بسیاری از کشورهای همسایه ایران هم با ایرانیان هم نزاد هستند.

ایلقار

ما تافته جدا بافته نیستیم .و از نظر ژنتیکی نیز مخلوطیم . تحقیقات جناب بدرد خودشان میخورد

علي

اولا اگر يافته اين دانشجو درست باشد و ديگر دانشمندان ژن شناس با تجربه نظر ايشان را تاييد كنند ، ايشان ژن مادر را بررسي كرده اند كه همه ايرانيها چه تورك و چه غير تورك از ژن يك مادرند آنهم مربوط به 10 الي 11 هزار سال پيش ، يعني زمانيكه هنوز آرياييان به اين مملكت پا نگذاشته بودند ! با اين حساب ادعاي تركها مبني بر اينكه آنها از نسل سومر و ايلام و مربوط به 10 هزار سال پيش هستند و با آرياييها هيچ نسبتي ندارند درست در مي آيد و ژن آرياييها همان ژن زرتشتيها است كه متفاوت از بقيه هست و بسيار هم اندك هستند ، ثانيا اين تحقيقات نشان مي دهد كه اكثر قريب به 90 درصد فارسهاي امروز از نژاد و ژن آريايي نيستند كه ادعا مي كنند ؛‌ و فقط زرتشتيها مي توانند آريايي باشند كه ژنشان بابقيه فرق دارد . ثالثا اين تحقيقات نشان مي دهد در اصل 90 درصد فارسهاي امروزي از ژن تركهاي باستان يعني از نژاد سومر و ايلام هستند ولي بعدا زبانشان فارسي شده ولي ژنشان تغيير نكرده است

علي

، رابعا دكتر اشرفيان هنوز در مورد ژن پدر تحقيقي نكرده و يا تحقيق هم كرده باشد چيزي نگفته است ، زيرا نژاد در اصل از پدر به پسر مي رسد نه از مادر ، و ممكن است نژاد پدري اكثريت ايرانيان ، يعني فارسها و ديگر اقوام غير ترك هم ترك باشد ، بايد منتظر مقاله بعدي وي باشيم ، آنموقع است كه ممكن است ژن پدري تركان ايران و تركيه و تركان آسياي ميانه يكي باشد ، آخه تركان زنهاي زيادي از بين مغلوبين براي خود انتخاب مي كردند و ممكن است بر اثر همين، ژنهاي مادري آنها متفاوت باشد ، سريال تركيه اي " Möhteşem yüz yıl " ( هزار سال با شكوه " را ببينيد بيشر زنهاي حرمسراي سلطان سليمان از زنان روس و رومي و يوناني است .

اتيلا

ایشان تحقیقات جالبی را انجام دادند ولی نتیجه گیری از این تحقیقات به دلایل زیر کاملا اشتباه است . 1- در ده یازده هزار سال پیش هیچ قومی از اقوام هند و اروپایی در اذربایجان و ایران سکونت نداشته که ژن انها را معیار ارزشیابی و نتیجه گیری قرار داد . سابقه حضور اقوام هند و اروپایی به 2600 سال قبل برمیگردد. 2 -قبل از حضور اقوام هند و اروپایی ساکنان ایران اقوامی غیر هندو اروپایی یا به قولی اسیانی (همان اسلاف ترکان ) بودند و این طبیعی است چون کسانی که الان در این سرزمین با زبان فارسی یا زبانهای هم ریشه فارسی صحبت میکنند اباء واجداد انها ترکان بودند و بعدها تحت سلطه هخامنشیان و ساسانیان و.. فارس زبان شده اند . 3- ایشان در خوشبینانه ترین حالت حضور اقوام ار یایی را 4000 سال ذکر کرده اند که این گفته ایشان نیز دلیل این است که ژنهای 11000 ساله ربطی به اریاییها ندارد . 4 - در این تحقیقات این نتایج هم بدست امده که هیچ کدام از اقوام ایران چه فارس چه ترک رابطه ژنتیکی با هند ها اسلاوها ژرمن ها و سلت ها یونانیها و حتی پاکستانیها وافغاناه و سایر اقوام هند واروپایی ندارند بلکه قرابت ژنتیکی با ترکان بیشتر است .

ایران مهر

آن هایی که در بخش پیام ها، از ژن پدری سخن گفته اند، پیداست که کوچکترین آگاهی از دانش ژنتیک ندارند. پژوهش های دکتر اشرفیان بسیار روشن است، اگرچه که به مذاق مشتی پان ترک هم جور در نیاید. پژوهش های دکتر جهانشاه درخشانی در دانشنامۀ کاشان (جلد 3 و 4) نیز همین دستاوردهای دکتر اشرفیان را نشان می دهد.