شاه اسماعیل یکم با بنیاد شاهنشاهی ایرانی صفوی هویت سیاسی ایران یکپارچه را که پس از ساسانیان چندین پاره شده بود دیگر بار پس از نه قرن در قالب دولتی متمرکز سامان داد و شگفت نیست که در روان و جان وی عشق به شناسنامه ادبی و تاریخی اسطوره‌ای ایرانیان‌-شاهنامه فردوسی– جایگاه رفیعی داشته باشد.
به گواهی کتب معتبر تاریخی در تمامی جنگها اشعار شاهنامه ورد زبان او بود و برترین شاهنامه‌ها در زمان او و جانشینانش با جلدهای طلا کاری شده و خطوط زرین و زیبا و با مینیاتورهای ارزشمند افریده شد که شاهنامه تهماسبی یکی از انهاست.شاه اسماعیل به عشق شاهنامه و ایران نام چهار فرزند پسرش را از شاهنامه فردوسی و اسامی ایرانی برگزید—-تهماسب-سام-بهرام-ا

لکاس——-
ایراندوستی صفویان که در اثر نبردهای پیاپی با ترکان عثمانی و ازبکان به اوج رسیده بود پس از شاه اسماعیل یکم در زمان جانشینان او نیز ادامه یافت.بگونه‌ای که شاهنامه خوانی یکی از مشاغل بسیار مهم و ارجمند دیوانی در دربار صفویان بود.نگرشی کوناه به هزاران کتاب و سفرنامه بازمانده از ان دوران نشانگر کاربرد گسترده واژگانی چون –ایران مدار-ایران زمین-و ایران در ان زمان است.در روزگار شاه عباس دوم پس از باز پس گیری قندهار از هندیان مرتضی قلی بیگ سروش یک مثنوی حماسی به تقلید از فردوسی در ستایش شاه عباس سرود که ان را شهنامه عباسی نام نهاد.در بخشی از ان چنین میخوانیم—–
شتابان به اهنگ و پیکار و کین—ز لشکر به جوش امد ایران زمین—
در کتاب دیگر بازمانده از عهد صفویه خواندمیر به روشنی به کنار زدن ترکمانان و ترکان و ظهور دولت جدید بدست شاه اسماعیل اشاره دارد——"""
چون تقدیر بی‌تغییر پروردگار خبیر متعلق بدان بود که اساس دین نبوی از مساعی معمار دولت پایدار صفوی صفت و متانت و استحکام گیرد……همای چتر همایون فال ظلال دولت و اقبال بر مفارق متوطنان ان دیار مبسوط گردانید و به نور طلعت عالم ارای و صیقل معدلت ظلمت زدای ظلام ظلم ظلمه –تراکمه– زنگ جور….ایینه ضمیر اهل ایمان به مرتبه انکشاف و انجلا رسانید…افسر خلافت و کشور ستانی به برکت وصول بر فرق همایون ان زیبنده سریر کیانی از حمیع اسباب سر فرازی بر سر امد"""
….(.کتاب حبیب السیر—جز چهارم-صفحه ۴۶۷خواندمیرشود...
به هنگام سفر به آذربایجان ، دیدار از شهر تاریخی اردبیل را هرگز فراموش نکنید و به گاه حضور در مجموعه زیبای شیخ صفی الدین اردبیلی ،به مزار بزرگمردی چون شاه اسماعیل بروید و بدانید که اگر نبود ،شاید امروز ایران زمین تنها نامی اسطوره ای و ادبی -تاریخی بود جهانیان ،کوروش و داریوش و عباس یکم را به حق بزرگ نامیده اند...اما من بر این باورم که اسماعیل یکم را نیز بایستی در میان این بزرگان ،جای دهیم.
/ 28 نظر / 49 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ناملی

دوران صفوی خود حکومت ایران مکاتباتش ترکی بود و زبان ترکی زبان رسمی دربار و احکام حکومتی محصوب میشد و مکاتبات با به خصوص عثمانی به زبان ترکی بود حالا دوست کردمون از کجاش درآورد که عثمانی زبانش فارس بود از عجایب روزگار هست. یکی از دوستان در چند پست قبلی سندی رو به زبان ترکی دردوران صفوی گذاشتن که با اجازشون من اینجا میذارم تا بلکه این بی سواد های پانفارس به خودشون بیان: در مورد احکام ترکی از دوران صفوی اینجا میذارم خودتون میتوند با جست و جوی بیشتر اسناد بیشتری هم به دست بیارید البته اگر سری به ساختمان اسناد ملی تبریز بزنید با انبوه این اسناد مواجه خواهید شد البته بعید میدونم پان ایرانیسم (پان فارسیسم نقابدار)و جوانان ساده لوهی که فریب این فرقه رو خوردن واقعا به دنبال حقیقت باشن بلکه بیشتر دنبال هوچی گری هستند http://www.culture.gouv.fr/Wave/image/archim/0010/dafanch06_a303536n00001_2.jpg http://www.culture.gouv.fr/Wave/image/archim/0010/dafanch06_a303536n00004_2.jpg

محمد

ممنون از متن بسیار جالب.واقعا موافقم که این ملی گرایی معاصر ما ایرانیان مرهون شاهنشاهی صفوی است و آذری های عزیز و هم زبانان من فراموش نکنید که آذری(نه ترک!!)زبانان همگی ایرانی بوده و هستند همانطور که زادگاه زرتشت آذربایجان بوده و زبان ترکی بعد از حمله قوم مغول در آن منطقه رواج پیدا کردو دوستان عزیز آذری و ترک زبان که خود من هم از این قوم هستم افتخار میکنیم به ایرانی بودنمان واینکه این احساسات پان ترکیسم مسخره را دور بریزید !

ناملی

اولا آذری نه و آزری دوما آزری=ترک آذربایجانی سوما آذربایجان یا آزربایجان یکیست و آذر نه به معنی آتش بلکه به معنی قوم آز می باشد چهارما چی شده این روزا همه خودشون رو به آذربایجان دارن میچسبونن؟

سپهر

واقعا جای تاسف داره که یک آدمی مثل شاه اسماعیل اینجوری مرد ستایش قرار میگیره. هر کشور گشایی آدم خوبی نیست ! همه کوروش و داریوش نمیشن. این آقا یعنی شاه اسماعیل کسی بود که در جنگهاش حمام خون راه مینداخت. این اقا همون کسیه که مذهب بازیو راه انداخت ! همه بدبختیه ما در امروز از گور همین حرومزاده بلند میشه. بهتره یکم مطالعه کنید. اینقدم پانترک بازی در نیارین متاسفانه یا خوشبختانه هممون ریشه نژادیه مشترک داریم فقط در بعضی جاها زبان های وارداتی موجوده که دلیل بر تمایز نژاد نیست.

u3f

عجمی گئده ائوون اباد قریبه یازیسان یاشا قارداشیم یاشا کی گله جکده ازربایجان آزاد اولدوغدان سونرا سنی ایت یرینه ایران آزربایجان مرزینه باغلیاق نجور اولسا سن ایتلرین دیلین راحات باشا توشیسن.ایت اوغلی ایت .لعنت سنه فارسلارا ایرانا بیرده او شرفسیز ساتقین ایسمایلا...

احسان

سلام از يك اذربايجاني حداقل انتظاري كه هست اينه كه از زبان و فرهنگ و محل زندگي خود دفاع كند نه اينكه به تكرار سخنان جاعلان بپردازد . ما ترك ايراني مسلمان هستيم و از فرهنگ و زبانمان همچنان كه از ايران دفاع ميكنيم دفاع خواهيم كرد . حب الوطن من الايمان . و وطن ما اذربايجان ايران است .

اتيلا

سلام آتامين اوغلي ايگيد توركم من

oki

چرا کسایی که اطلاع تاریخی ندارن کامنت می ذارن آخه . زبان ترکی بعد از حمله مغول اومد ؟!!!! این دره وریا چیه میگید ؟!! مگه مغولا ترکن ؟!! چرا شعر میبافی ؟!! اگه 1 مقدار کمی تاریخ بخونین متوجه می شین که مهاجرت ترک ها به اون مناطق به دوران خلافت عباسیان به خصوص خلافت هارون الرشید بر میگرده . برای این منظور می تونید به کتا تاریخ ایران بعد از اسلام دکتر زرین کوب مراجعه کنید

احسان

تركها در اين سرزمين سابقه طولاني دارند . حتي قبل از ورود اقوام هند و ايراني تركها تمدنهاي زيادي در اذربايجان و كلا در قسمتهاي هلال بارور ايران داشتند . همان كساني كه سر كوروش را در اذربايجان فعلي بريدند و به خونخواريش پايان دادند نيز از اقوام ترك بودند .

babak

ایا متنی،سنگ نوشته ای، لوح گلی یا چه میدونم هرچیزی هست که به زبان ترکی باشه و ما ازش خبر نداریم؟ یا اینکه الفبای ترکی موجود هست از این تاریخ 7000 ساله ی ترکان در ایران؟ اگر هست لطف کنین منبع بدین!