بحث سیاست ورزی های ترکیه در منطقه خاورمیانه مقوله ای است که به شیوه ای مستقیم با منافع ملی ایرانیان گره خورده است.
ترکیه سعی داشته در سال اخیر خود را به مثابه الگو و مدلی برای کشور های عربی جلوه دهد.این سیاست چندان کامیاب نبوده است و حداقل در مورد مصر با واکنش شدید نودولتان مصری مواجه گشت و از دیگر سو اینک همه می دانند که پشتیبانی شدید و هدف مند دولتمردان آنکارا از مخالفان نظام سوریه بیش از اینکه ریشه در پشتیبانی از دموکراسی داشته باشد ،نشان از این دارد که ترکیه شام تاریخی را حوزه نفوذ و اقتدار تاریخی خود می داند و اگر به درستی و حسن نیت در پی گسترش دموکراسی در منطقه بود ،کشتار انقلابیون بحرینی را محکوم می کرد و برای جلوگیری از کشتار اقدامی عملی انجام می داد و اینک همه می دانیم که چنین نکرد.و سیاستی متناقض را پیش گرفت.
بایستی اذعان کنیم که ایران و ترکیه ،فارغ از ساختار نظام های سیاسی حاکم بر دو کشور ،طبیعی ترین و دیر پا ترین کشور های منطقه هستند و به جز این دو کشور اغلب کشور های منطقه غالبا نو بنیاد و حتی استعمار ساخته می باشند.بر این اساس طبیعی است روابط میان دو کشور بایستی بر اساس راهبردهای کلان نگر و با رعایت مصالح ملت هر دو طرف تنظیم شود.
بررسی تاریخ 500 سال اخیر میان ایران و عثمانی و ترکیه بعدی نشان می دهد که شوربختانه ترکها غالبا در 500 سال اخیر روشی منفعت طلبانه و مزورانه و استلا طلبانه نسبت به همسایه شرقی خود پیش گرفته اند و این سیاست اگر چه در کوتاه مدت با موفقیت هایی روبرو بوده ،اما به دلیل هژمونی و برتری تاریخی-فرهنگی ایران ،هیچ سودی در نهایت نصیب طرف ترک نشده است و کیست که نداند بردار اثر بخشی فرهنگی همواره از ایران به سوی ترکیه در جریان بوده است.
در 500 سال اخیر ده ها جنگ میان ایران و ترکیه رخ داده و در غالب موارد تهاجم اولیه از سوی ترکها صورت گرفته و به کشتار ویرانگری های دهشتناک نواحی باختری ایران و به ویژه آذربایجان و کردستانات خاوری منجر گشته است.ترکها به همراه روسها پس از سقوط اصفهان در زمان استیلای محمود و اشرف افغان ،نخستین قرار داد تقسیم ایران را مابین خود منعقد ساختند که بعد ها به همت نادر شاه ایران زمین از میان رفت و در زمان کریم خان نیز همواره ایرانیان برنده جنگ میان دو کشور بودند و در زمان قاجاریه و در سالهای .
مابین تحمیل دو قرار داد گلستان و ترکمان چای بر ایرانیان،ترکها که به زعم خود سپاه ایرانیان را ضعیف پنداشته بودند ،سه بار به ایران یورش بردند که خوشبختانه ایرانیان هر سه بار به همت بزرگانی چون عباس میرزا و دولت شاه و قائم مقام سپاهیان ترکان عثمانی را منکوب کردند و کردستانات باختری و سلیمانیه و اربیل و دیار بکر را به تصرف در اوردند و حتی بغداد محاصره شد که بعد ها ایرانیان دیگر بار حسن نیت نشان دادند و عثمانیان رهایی یافتند.
بعد ها به پایمردی امیر کبیر قرار داد ارزنه الروم دوم میان دو کشور نهایی شد که طرف عثمانی هیچگاه آن را رعایت نکرد و بعد ها چندین بار پاشای عثمانی بغداد زائران و شهر وندان ایرانی مسافر عراق عرب را کشتار کرد.
در سالهای ضعف ایران دوره مظفر الدین شاهی سپاه عثمانی قطور را تصرف کرد که این حرکت مورد اعتراض شدید بیسمارک صدر اعظم وقت المان در کنفرانس برلین قرار گرفت.
از زمان استیلای دولت کودتایی و پانترکی ترکهای جوان در سال 1908(انور-جمال-طلعت)،دولتمردان ترک که سیاست اروپایی را با شکستی مطلق روبرو می دیدند سعی کردند با پی گیری ایدئولوزی پانترکیسم ،ناکامی های خود را در شرق جبران کنند و آذربایجان و اران و شروان و قفقاز را به تصرف در آورند.اوج این کنش ها در زمان جنگ جهانی اول بود و سپاه ترک به بهانه نجات ایرانیان از یورش مسیحیان وارد آذربایجان شد و اگر چه کشتار انجام گرفته از سوی آشوریان جلیو و بخشی از ارامنه مهاجر را متوقف ساخت ،اما سیر رخداد ها نشان داد که هدف استیلای عثمانی بر آذربایجان و اران و شروان و ترویج پانترکیسم بر منطقه و خفه کردن هر صدای مخالفی است و از این روی بود که ایرانیان میهن دوست آذربایجانی همچون شادروان شیخ محمد خیابانی مورد خشم متجاوزان ترک قرار گرفته و از سوی ایشان زندانی و تبعید شدند.
با شکست ترکان در جنگ جهانی یکم ،عثمانی تجزیه شد و با روی کار امدن اتاتورک در ترکیه سیاست ها به میزان زیادی عوض شد.اما در این زمان هم ایرانیان با واگذاری آرارات کوچک و بخش هایی از خاک ایران به ترکیه حسن نیت خود را نشان دادند.
از سالهای 1300 تا 1370 خورشیدی تعادلی نسبی در روابط دو کشور بر قرار بود
در سالهای اخیر ایران زیر فشار جامعه جهانی قرار داشته و شواهد نشان می دهد که طرف ترک بدون توجه به پیشینه دیر پای همسایه ایرانی ،ناجوانمردانه سعی داشته منافع کوتاه مدت مالی-اقتصادی را بر روابطی راهبردی با ملتی پیشینه دار چون ایران ارجح بداند.
ترکها در زمان نخست وزیری اربکان توانستند قرار دادخرید گاز ارزان را با ایران منعقد سازند و دو سال پیش 18 میلیارد دلار سرمایه ایران را بدون هیچ توضیحی وصول کردند و شاهکار اخیر طرف ترک ،شکایت از ایران به این دلیل واهی است که ایرانیان باید در فروش گاز به ترکیه تخفیف اعمال نمایند ! زیرا روسها در فروش گاز تخفیف اعمال کرده اند و همگان می دانند که اعمال تخفیف از سوی روسها بدان دلیل بود که ترکها متعهد شدند خط لوله را از خاک روسیه عبور دهند و مقایسه ایران و روسیه عملی کاملا مغایر با حسن همجواری و دوستی میان دو ملت است.
ترکیه به خوبی از فشار های جهانی بر ایران آگاهی دارد و مزورانه بر آن است که از این شرایط بیشترین سود را متوجه خود سازد.
ترکها بایستی آگاه باشند که این شرایط زود گذر و موقت است و تجربه تاریخی نشان داده ،ملت تاریخی -فرهنگی ایران هیچگاه به صورتی دراز مدت در فشار و بحران نبوده است و ایرانیان فارغ از هر عقیده و دید گاه سیاسی این کنش های مزورانه را بر نمی تابند و دولتمردان تاجر صفت و نان به نرخ روز ترک روزی مجبور خواهند شد تاوان دشمنی با ملت ایران و تاراج ثروت ملی ایرانیان را بپردازندو این ثروتها نه به دولت ،بلکه به ملت ایران تعلق دارد..علی عجمی آذرابادگانی ایراندوست.11 بهمن 1390 خورشیدی

/ 30 نظر / 16 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حسین

هر چی چا پتیو بی پدر مادره ساز جدایی میزنه اینها هیچکدومشون نمیدونن باباشون کیه والا همچین گه خوریهایی نمیکردن

هاکان

کوروش و داریوش هم مثل فرزاندان عزیزشان، خالی بند تشریف داشته اند...همین جناب کورشی که این همه از صلح و دوستی نوشته اند، ببینید چه بلایی سر خزرها آوردند....!! متاسفانه، بعضی از دوستان چشمانشان را بر حقایق بسته اند و غرق در افسانه ها و تخیلاتشان زندگی می کنند

عوثمانلی ایششک لر

کوروش و داریوش هم مثل فرزاندان عزیزشان، خالی بند تشریف داشته اند همهشون جینایتکارن خونخوارن میگی نه از پیر پورپار بپرسین منم هرچی فحش به ایران وپارس میدم شما منتظر نباش خسته شم آخه اینجور تووووووورک بودن ما واسه دیگران سود داره هزینشم بهمون میدن یه سیکل وطنفروشی و خیانت کامل

آزربایجان جنوبی

زنده باد ملتهای تورک آزربایجان جنوبی و آزربایجان شمالی, ترکیه , ترکمنستان , ازبکستان و .... فارسها منفورترین انسانهای روی زمین هستند

بهمن

در جواب علي پسر مودب و خانواده دار !!! اشپيگل حرفهاي جالبي در مورد نسل كشي ارامنه توسط عثماني زده . انقدر زير اعلم اونها سينه نزن مي چايي پسر بي ريشه ام كه مثل عمويت جواد هيئتي يه زمان رئيس بيمارستان شهرباني رژيم شاه و ثناگوي آريايي. حالا هم واسه يه لقمه نون و كوفت اجنبي واسه پان تركها عربده مي كشي. در جواب عوثمانلي خالي بند كسي كه بابك عزيز كه توسط يك تركزاده شهيد شد مصادره مي كنه. خالي بند اونه كه رابطه جنسي را در ده ده قورده مي بينه اما به شاهنامه توهين مي كنه. خالي بند اونه كه خودشو فرزند زني مي دونه كه سر دشمنشو مي بريد و در تشت خونين مي نهاد. خالي بند اونه كه هزار سال جانبازي همزباناشو در راه ايران به خاطر وطن فروشي يا بهتره بگم خود فروشي بيگانه پرستي و مهره شطرنج بودن آمريكا به باد داد. خالي بند اونه كه تا كم مياره فحش ميده. خالي بند اونه كه خشكي زاينده رود را مي بينه اما باز ميگه كي اروم را خشك كرد و هرچي با زبان آدم بهش مي گي بچه جان. كم سواد اوغلان عيسي كلانتري. اما باز دنبال مقصر مي گرده( البته مقصره واقعي هم مي دونه كيه اما شهامت گفتنشو نداره) . خالي بند تويي پسرم . جاهلم. كوتاه فكرم

بهمن

در جواب اتيلاي عزيز. تو يك خونريزي كوروش را نشانم بده تا من هزاران خونريزي آتيلاي عزيز شما را كه به سر رومي ها ، ژرمنها آورد نشانت دهم. راستي من بوداپست و وين بودم . مي داني مجارها خودشون اقرار دارند كه براي اصلاح نژادي دختران مناطق همسايه را مي دزديدند و حالا با اجازه و بي اجازه ..... . واقعاً كه از تبار جواد هيئتي. به كامتان باشه مي شيد رئيس بيمارستان شهرباني اعلي حضرت و پدرتان هم مي شود رفيق شفيق احمد كسروي. ورق كه بر مي گردد چراتكه در مياريد و مي گيد ما كه از ايران حسابي گيرمون بياد گور پدر ايران. بريم يه چند صباحي با پسر عموهاي دوره ديده توسط كا.گ.ب و موساد حال كنيم. اما اوغلان. كم سواد. مال جوي بي فرهنگ. هيچ كسي به جز ملت نجيب ايران انقدر ساده نيست كه بهترين پست و مقام و پول و .. دو دستي تقديمتان كنه. برين سرنوشت تالشها در اون ور ارس ببينيد بعد انقدر دروغ و جفنگ و تهمت به سمبل بقيه ملت ايران ببنديد. شرم بر شما كه لايق شمشير برنده بابك عزيز هستين. راستي مادر معتصم كجايي بود؟؟؟

بهمن

بچه كرد هر چي اين گروه از تركها به سرمون بيارند حقمونه. سالها به كوروش هتاكي شد . ما خون دل خورديم و بدون توهين به كسي كوروش را به جاهلان معرفي كردين. اون زمان اين حضرات مشغول جمع آوري مال و سرمايه در بازارهاي تبريز و ... بودند. ماشاءالله بازار تبريز كه اراده كنه كل ايران را مي خره . عجب پان فارسي هستيم كه در پان فارس ترك عزيز رهبر ميشه. سالها كرسي مجلس خبرگان را به دست مي گيره. از وزارت. معادن. برج و بارو هر جا نگاه مي كني يه ترك عزيز نشسته. آره كمشونه. به سلامتي به بهانه اصل 15 و اروم بدبخت كه خودشون خشكش كردند مي خواهند هم ايران تجزيه كنند و هم زبان فارسي را نابود. هر چي سرمون بياد حقمونه. سال 85 به بهانه يك كاريكاتور هرچه به دهنشون اومد بارمون كردم. سال 88 مشغول شمردن پولاشون بودند. در قضيه زاينده رود خودشون را به نديدن زدن. روي هرچي فحاش و نژاد پرست سفيد كردند. ما هم عين آدم نجيب ( البته ديگه از اون بوم افتاديم ) فقط نصيحت كرديم. به ولله اين گروه اندك ترك هر جاي ديگه دنيا بودن واسه تك تك كاراشون محاكمه مي شدن. در همون كانادا و يا آمريكا كسي مزخرف به سمبل كشور بگه پدرشو در ميارند. در هند به گاندي دري وري

بهمن

ساقط مي شي. در همان سوئد كه رهبرهاي فكري اينها را تغذيه مي كنه اگر بپرسي كه بوميهاي سوئد ( و نه اقوام ژرمن كه العان سوئدي خوانده مي شوند چون بوميان اصلي سوئد سرخپوست هستند) چه حقي دارند مثل دمپايي پرتت مي كن بيرون. ميگن تركي بايد تدريس بشه اما در كنارش دهنشنون را واز مي كنن و به فارسي توهين مي كنن. تقصير فقط ماهاست كه هي كوتاه آمديم. دموكراسي در نظر فكر بي سواد و ذهن كام جوي بيمار اينها كه جز پول به چيز ديگري نمي انديشه يعني ترك بايد ههمه نوع حقي داشته باشه يعني دلش خواست به كوروش و شاهنامه توهين كنه. يعني آتيلا جون و نفسه و كوروش و داريوش اخ. يعني تركي زبان سومه. فارسي لهجه فلان زبانه ديگه. يعني آذربايجان از مسكو تا بندرعباس. يعني هر چه دلم خواست به كرد و فارس بگم. تا بيان از خودشون دفاع كنند به فارس بگم اي فاشيست و چند ايست ديگه مثل طوطي حفظ كردم و به كرد هم بگم اي تروريست. بعد هم براي خالي نبودن عريضه از ظلم به رشتي ، بلوچ و عرب بگم. البته چشم ديدن هيچ كدومش هم ندارم چون اينجور تركه همش ميگه بنده پول ايستريم. آزادي ايستريم. ايران ايستريم. دنيا ايستريم. همه چي فقط بنده ايستريم . گور پدر بقيه هم ايستريم.

علی

آقای بهمن خان شایدم لفظ آقا برات زیادی باشه میخوام بدونی تو این سالها ظلمی که به ترکها شده تو هیچ کجا سابقه نداشته.خشک شدن دریاچه به همت سد سازی های غیر کارشناسانه احمدی نژاد عزیز رو داد که مطمئن باشین روزی دود این کار توی چشای خودتون میره.توهین به زبان و تمسخر کردن ترکها و نادیده گرفتن 30 میلیون ترک باعث میشه گوره خودتون رو بکنید.روزی خواهد شد که نوادگان ما بدون هیچ مشکلی زبان مادری خودشون رو در مدارس خواهند خواند.سحر نزدیک است بشین و ببین.

علی

راستی رستم که توهمات یک دیوانه زنجیری بوده که حالا در قالب شاهنامه تو خورد ملت میدین چه معنایی میده؟فردوسی الان زنده بود 100% میبردنش بیمارستان روانی.بیچاره تو توهم زندگی میکرده.اون زمان تورانیان خوار چشاش بودن که اونارو به دیو تشبیه کرده نشاندهنده ترس بیش از حده این بیماره روانی نسبت به قدرت ترکها بوده.راجب کوروش کبیرتونم که نظر ندم بهتره.