دوم/ انتخاب مردم نیز از طرف دیگر باند قومیت گرا به ویژه پان ترکیستها را ناخرسند می کند. حسن روحانی اعتقادی به گفتمان قومیت و یا میدان دادن به این عده ندارد. وی در سخنرانی خود در سالن آزادی سنندج با قاطعیت گفت: "هر کسی بخواهد اقوام ایرانی را جدا جدا ببیند او ایرانی نیست و ایرانی ها ملتی یکپارچه هستند".[1]

همچنین روحانی در مصاحبه با یکی از رسانه های داخلی تاکید کرده بود که دولت های بیگانه با باندهای تجزیه طلب رابطه داشته و سعی در ایجاد تنش قومی در کشور دارند. روحانی همچنین در خصوص جمهوری باکو به این رسانه گفته بود، که این دولت بدون اغراق تبدیل به خطر امنیتی برای ایران شده است و بلندپروازی های ترکیه نیز در منطقه برای ما خطرناک است.[2]

روحانی در سخنرانی ورزشگاه شهید شیرودی تهران اظهار داشت «من عزت و غرور ملی ایرانیان را باز خواهم گرداند،من مجددا قدرت ملی را به این کشور به کمک شما و همت تان باز می گراندم».[3]

روحانی در پروسه تبلیغاتی خود به دفعات ترجیح داد از واژه "آذری" به جای ترک یا ترک زبان استفاده کند و طرح تاسیس فرهنگستان زبان آذری را مطرح کرد که امری مفید و مبارک است.

روحانی در سخنرانی خود در سنندج از شادروان مهندس ادب یاد می کند که مردی میهن دوست و شریف بود و "فرهنگ کردستان را به عنوان بخشی از فرهنگ ایران عزیز" تلقی می کند. روحانی در پاسخ به شور و هیجان مردم سنندج می گوید: "شور و احساسات شما برای آن است که ایران آینده را آزادتر و آبادتر می خواهید."

 مردم آذربایجان و کردستان روحانی را انتخاب کردند زیرا معیار انتخاب رئیس جمهور در ایران بر مبنای قومیت نیست. این انتخابات یک بار دیگر نشان داد که مسائلی همچون فدرالیسم و قومیت اهمیتی برای مردم نواحی پیرامونی ندارد زیرا در غیر اینصورت می بایست کسی مانند محسن رضایی که مدعی دفاع از فدرالیسم و قومیت گرایی بود به عنوان گزینه مردم انتخاب می شد. طبیعی است مردمی که به پای صندوق های رای رفتند در تحلیل نهایی در صورت احساس محرومیت قومی می بایست به سوی نامزدی سوق پیدا می کردند که مدعی این اصول باشد.

در این پروسه سایت های باند پان ترکیسم به انحاءمختلف سعی کردند تا چهره روحانی را نزد آذربایجانی ها تخریب کنند. گوناز تی.وی نیز در این میان ساکت نبود. ولی رای قاطع آذری ها به نامزدی که از خطر امنیتی باکو و تهدید ترکیه صحبت به میان آورده بود و ملت ایران را واحدی یکپارچه می دید،و سعی در اعاده غرور ملی ایرانی ها دارد پیام مهمی برای نفرت پراکنان قومی داشت.

 

نتیجه :

حسن روحانی بیش  از 53 درصد رای مردم تبریز  و رای دو استان آذری تاما آذری نشین اردبیل و آذربایجان شرقی را به خود اختصاص داده و با نفرات بعدی خود فاصله معنا داری دارد. دستجات و باندهای وابسته ی پان ترکیست که سعی می کنند آذربایجانی ها را دوستدار ترکیه و الهام علی اف وانمود نمایند و از این طریق بودجه ها و امکانات بیشتری از این دولت ها کسب نمایند، اکنون باید پاسخ دهند که چرا آذری ها به فردی که ترکیه و باکو را خظر امنیتی می داند رای داده اند؟

گفتار سیاسی روحانی به هنگام سخنرانی در میان کردهای سنندج کاملا ملی و با تاکید بر ایرانیت بود. روحانی در آذربایجان غربی که سرزمین مشترک آذری ها و کردها است بیش از 94 درصد آرا را به خود اختصاص داد (مشارکت در کل استان 67 درصد بود) و در استان کردستان 71 درصد آراء را کسب کرد در حالیکه مشارکت در این استان 62 درصد بود. همچنین حسن روحانی در استان های اردبیل و کرمانشاه نیز بیشترین رای را به خود اختصاص داده است.

علیرغم کارشکنی و شعارهای کلیشه ای جریان های قومی در خصوص تحریم انتخابات و یا توهین های متعدد به حسن روحانی مردم کشور اراده ملی خود را که توام با عقلانیت و شکیبایی بود به نمایش گذاشتند و راه اعتدال و میانه روی را انتخاب کردند. مردم به ویژه در کردستان و آذربایجان یک نه بزرگ به جریان های قومیت گرا و تروریست گفتند و یک آری بزرگ به عقلانیت و ایران دوستی.

 


[1] -روزنامه بهار: 21 خرداد و خبرگزاری ایسنا 20 خرداد 1392

[2] - گفتگوی حسن روحانی با دیپلماسی ایرانی 6 خرداد 1392

[3] - روزنامه شرق:19 خرداد 1392

 تحلیل از : سایت آذری ها

http://www.azariha.org

 

 

 
/ 3 نظر / 72 بازدید
بچه کرد

آخ چه جیگری از قومکرایان سوخت!!!

هیتمن

سایت قومگرای قیرمیز مردم سلماس را انتر خطاب کرد!!!