اینک جایگاه پانترکیسم در خود ترکیه نیز به جایی رسیده که نخست وزیر ترکیه بدون توجه به این جریان رو به اضمحلال و حاشیه ای ،از کشتار و قتل عام کرد ها به مثابه رییس دولت پوزش می خواهد و روشنفکرانی چون اورهان پاموک و اوزکریملی و بسیاری دیگر قتل عام ارامنه و کردها را توسط پانترکیسم محکوم می کنند و نشان می دهند که جریان ضد پانترکی در ترکیه،روز به روز رو به گسترش است و انتخابات اخیر پارلمانی و شکست فاحش حزب فاشیستی -پانترکی حرکت ملی خود گواهی بر این مدعاست.
در اران نیز این گونه است و جریان پانترکی جبهه خلق ایلچی بیگ حتی یک نماینده در پارلمان باکو ندارد.
به راستی که باید اذعان کرد ،تاریخ پانترکیسم ،روایتی است خون بار از برتری طلبی نژادی و قسا وت های بیشمار و با کار نامه سیاهی آکنده از قتل عام صد ها هزارارمنی و کرد و علوی و یونانی و لاز و حتی ترک آزادی خواه. در سالهای نخستین سده بیستم .و همکاری عملی پانترکانی چون محمد امین رسول زاده و آلب ارسلان ترکش با رژیم فاشیست هیتلری و نازیسم ژرمانی در دهه های سی و چهل میلادی.
اینک به مدد دولت حزب عدالت و توسعه (AKP.) ,و اضمحلال جریان رو به زوال پانترکی در ترکیه ،پژوهشگران و فعالان عرصه تاریخ سده اخیر در ترکیه امکان یافته اند تا با باز خوانی گوشه ای از جنایت های پانترکان پرده از این خشونت های عملی و کشتار ها بردارند و البته در این راه موانع بسیار است و هنوز شمشیر پیگرد قضایی بر سر روشنفکری چون اورهان پاموک (برنده جایزه نوبل ادبیات ) آویزان است که گفته بود در این کشور یک میلیون ارمنی و سی هزار کرد قتل عام شده اند.بسیاری از پژوهشگران امکان دستیابی به آرشیو های محرمانه و دولتی جمهوری و عثمانی را ندارند و در پوزش خواهی اخیر رجب طیب اردوغان دیگر بار این پژوهشگران خواستار گشوده شدن آرشیو های دولتی شدند و این خواسته جوابی نیافته است.
یکی از این روشنفکران که در اثر دستیابی نسبی به اسناد پرده از برتری طلبی ها و جنایات برداشته است خانم ""عایشه حر""" پژوهشگر و ژورنالیست برجسته ترکیه ای است.او در نوشتار ارزشمند """از پانترکیسم تا نژاد پرستی """ بر اساس روایت های دست اول و اسناد در دسترس و مورد اطمینان پرده از گوشه ای از این جنایات برداشته است.او نویسنده ای پرکار و دانش اموخته علوم سیاسی است و غالبا در حوزه تاریخ سده اخیر ترکیه به پژوهش و نویسندگی مشغول است و می توانید بخشی از نگاشته های او را در این لینک بیابید.
http://www.tumkoseyazilari.com/yazar/ayse-hur/

و در ادامه می توانید نوشتار روشنگر خانم عایشه حر را از این لینک بخوانید.
http://www.akhbar-rooz.com/article.jsp?essayId=41440
لازم به یاد اوری است که مترجم این جستار سعی داشته با تحلیلی دیگر و کمونیستی مقدمه ای را بنگارد که شاید از زهر نوشتار کاسته شود و این بدین دلیل است که خود مترجم از جریانهای کمونیستی پیروی می کند که ایران را کشوری چند ملیتی !!!؟؟؟ می دانند.این چندان مهم نیست و مهم نوشتار مستند و برگردان استادانه مترجم است و دوستان را مطالعه عمیق این جستار فرا می خوانم و به خانم ""عایشه حر"" روشنفکر ارجمند ترکیه ای درود می گویم.

/ 122 نظر / 13 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ایمان

یاشار کجا رفتی ؟ بیا فعلاً یه 10-15 تایی کامنت با نام های مختلف بگذار بهت بخندیم . شایدم خب الان به وقت آمریکا شب هنگامه تو هم رفتی جیش بوس لالا [شوخی]

babak

پ نه پ... به استاد شهریار میگیم از قبر بلند بشه یه شعر جدید بگه!!! میبینم که اون خدا بیامرز خوب شماها رو شناخته بودو جوابتون رو داده! ای جانیم آذربایجان من سنه قوربان آذربایجان!!! کور اولسون بو میندار لار

yashar

bande khoda aghar be Iran moshak kuruz bezanan ke to khodet ra khis mikony va bayad taharat beghiry!!!!sabr kon mibiny ,albate mesle maghame rahbary va ... donbale surakhe mosh khahid ghasht!!

yashar

یاشاسین پان ترک

yashar

Agha Iman aghar az desteman naratat shody sharmande kaka faghat khastim ekhtelat konim be omide didar dar Iran jadid bedune panfars,panturk,pan arab,... faghat pankake!!

babak

آتورپاتکان، الا ای سرزمین آذر رخشان! سر پاینده‌ی ایران که آتش را نگهبان بوده‌ای در پهنه‌ی دوران تو از نوری، تو از دوری، ز پشت پیر تاریخی تو مهد پاک زرتشتی همان یزدان‌شناس بخردی‌پرور که نیکی را فروغ بی زوال ایزدی داند. آتورپاتکان هنوز از لابلای و تار و پود رفته‌های دور می‌بینم ز شهر شیز و آن آتشگه آذرگشسبت نور می‌تابد و بر دیوارهایش نقش‌های بوالعجب ز افلاکیان و خاکیان برجاست. تو آن نجد سرافرازی به دامانت سهند سربلند و قله‌ی آتشفشان داری دژ ضحاک و ساسان و فن‌اسپ و قلعه‌ها از باستان داری به روز نام و ننگت هم تو از هرمزد فرخ‌ها و فرخ زاد رستم‌ها نشان داری.

babak

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=f6g1Fp4Fqvo الا قانیم قینیر

ایمان

یاشار جان تو خودت رو با من اشتباه نگیر .

من

بابک جون ، قربون داداش ، این پانترکها اگر خدا هم پائین بیاد بگه اشتباه می کنن ، باز حرف خودشون را می زنن ، البته از آدمهای بی سواد و لجباز انتظار بیشتری نمیره . موفق باشی عزیزم.

آقایون من یه حزب تازه میخوام ایجاد کنم اسمش بوز ایت(سگ خاکستری) با زیر شاخه بوز ایلان(مار خاکستری) بوز سیچان(موش خاکستری) بوز اشح (الاغ خاکستری) می باشد.لطفا از تمام علاقه مندان دعوت میشود با ثبت نام در قسمت بوز آت اشه یازیلیش مکانی علاقه مندی خود را به اینکه اجدادشان از کدام حیوان است نشان دهند.در ضمن حزب ما ثبت کرده است که از 100 میلون سال پیش سامنان کره ماه هم ترک بوده و در اثر ازدواج سگ زرد با گرگ خاکستری بوجود آمده اند.اوغلان ییغیشتیرین بو سفح سوزلری آبریمیزی آپاردیز مملکتده بینیز خرابدی